Tony Elumelu Foundation announces Selected 1000 Entrepreneurs for the 2016 #TEEP

Over 45,000 African Entrepreneurs applied from 54 African countries, more than doubling the number of applications received in 2015.

The Tony Elumelu Foundation have announced the top 1,000 applicants for the second cycle of the Tony Elumelu Entrepreneurship Programme.

The Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme (TEEP)  a 12-week programme to equip startups with the basic skills required to launch and run their businesses at the early stage of their growth.The programme will bring together the best tools and frameworks to teach and hone entrepreneurship skills in Africa and globally.

The Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme #TEEP, a Pan-African entrepreneurship initiative of the Tony Elumelu Foundation, is a multi-year programme of training, funding, and mentoring, designed to empower the next generation of African entrepreneurs.

 

Algeria

  1. Sakina Benabdelkader, Healthcare

Angola

  1. Tchinessole Martins Pinto De Andrade Mensah, Fashion

Benin Republic

  1. Enoc Roméo Azonhoumon, Energy/Power Generation
  2. Euloge Ahmed Sare, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  3. Igor Noé Semanou, Education and Training
  4. Yesuto Adam Lawson, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Botswana:

  1. Agang K. Ditlhogo, ICT
  2. Kitso Alicia Kusane, Telecommunication
  3. Tebogo Bomo Gaopotlake, Agriculture (Agri-Business, Farming, etc.)
  4. Wada Nametso Busani, FMCG

Burkina Faso:

  1. Abdoul Nasser Yepane Zongo, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  2. Chalya Lar, Education and Training
  3. Rosemary Olufunke Reis, Energy/Power Generation

Burundi

  1. Aimée Ishimwe, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  2. Anatole Ndikumana, Manufacturing
  3. Avelin Kubwimana, ICT
  4. Benjamin Ndikubwayo, Manufacturing
  5. Vanina Alexandra Estrela Ferro, Manufacturing
  6. Robertine Denodji, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  7. Anturia Mihidjai, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  8. Georcia Levinet, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  9. Emmanuel Manirakiza, Manufacturing
  10. Godelieve – Manirakiza, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  11. Jacques Hicintuka, Commercial/Retail
  12. Nduwimana Jean Claude, Healthcare

Cabo Verde

  1. Vanina Alexandra Estrela Ferro, Manufacturing

Cameroon

  1. Adamou Nchange Kouotou, Healthcare
  2. Agbor Ashumanyi Ako, Healthcare
  3. Albert Tsafack, Agriculture (Agri-Business, Farming, Etc.)
  4. Alvine Mireille Ghomsi Tchuente, Healthcare
  5. Anye Cho Bovinille, Manufacturing
  6. Arsene Anama, Media And Entertainment
  7. Augustin Fogue, Construction
  8. Bamai Namata, Professional Services
  9. Beaugas Orain Djoyum, Media and Entertainment
  10. Fekembie Walters Tonteh, Agriculture (Agri- Business, Farming, etc.)
  11. Gabin Neyou Noupa, Agriculture (Agri-Business, Farming, etc.)
  12. Geraldine Kamana Biagne, Agriculture (Agri-Business, Farming, etc.)
  13. Michel Nkuindja, Media and EntertainmentMohamed Salibaka, ICT
  14. Ndelly Ngunde Julius, Agriculture (Agri-Business, Farming, etc.)
  15. Ntoko Franz Ajebe Munge, Commercial/Retail
  16. Osangu Ajang Ngaaje, Media and Entertainment
  17. Patu Ndango Fen, Waste Management
  18. Paulin Nana, Agriculture (Agri-Business, Farming, Etc.)
  19. Samnick Maemble Liboum, Healthcare
  20. Serge Ntong, Commercial/Retail
  21. Teche Tende Tah, ICT
  22. Valery Awah Asafor Atowo, Commercial/Retail
  23. Vincent Ghislain Wokmou, FMCG
  24. Vumomsi Ngwefontaa Vutumu, Fashion

Central African Republic

  1. Yannick Henri Jackson Malessandji, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Chad

  1. Robertine Denodji, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Comoros

  1. Anturia Mihidjai, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Cote d’Ivoire

  1. Ange Olivier Vanga, Media and Entertainment
  2. Anin Mariame Ouattara, Construction
  3. Armel Yves Seri, ICT
  4. Bah Elvis Dan, Oil & Gas
  5. Bintou Timite, Financial Services
  6. Danielle Stephanie Dibahi, Transportation
  7. Didier Eudes Houle, ICT
  8. Ditchewa Justine Amah, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  9. Dominique Prisca Affiba Dadie
  10. Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  11. Dougnoumassigue Silue, Fashion
  12. Elvis Jean Constantin Onadien, Oil & Gas
  13. Idriss Marcial Djombissie Monthe, ICT
  14. Jean Claude Gouesse, ICT
  15. Kouadio Fidele Yao, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  16. Loualou Bertine Tiemoko, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  17. Martial Kouacou Yao, Consulting
  18. Sahone Pierre Augustin Nahoa, ICT
  19. Yao Kply Emmanuel, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Congo

  1. Georcia Levinet, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Democratic Republic of Congo

  1. Pathy Tamba Pita, Tourism/Hospitality
  2. Paul Roger Ngoy Elenga, Commercial/Retail
  3. Tresor Mununga Mangenda, Professional Services

Djibouti

  1. Abdek Idriss Youssouf, Waste Management
  2. Barreh Guelleh Daoud, Manufacturing

Egypt:

  1. Amr Medhat, Professional Services

Equatorial Guinea

  1. Tojaka Jeroboam, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Ethiopia

  1. Abrham Mulu Tessema, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  2. Adane Adame Yihune, Manufacturing
  3. Andargie Alemayehu Fentie, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  4. Asmeret Gebre Tesfahunegn, ICT
  5. Befrdu Biru Wondim, Manufacturing
  6. Belsti Amanu Chekol, Manufacturing
  7. Bereket Erkie Alemu, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  8. Biruk Luelseged Asgedom, Fashion
  9. Desalegn Tadele Awoke, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  10. Emebet Mekonen Ambaye, Manufacturing
  11. Fethi Abdurehman Mohammed, ICT
  12. Gezahegn Zafu Million, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  13. Habtamu Abafoge Dobamo, Healthcare
  14. Haileyesus Luel Zelalem, Manufacturing
  15. Mulugeta Yohannes Fresew, Waste Management
  16. Natnael Getachew Demisse, ICT
  17. Nebiyu – Assefa, Energy/Power Generation
  18. Tazeb Alelign Abera, Manufacturing
  19. Tedla Ababu Kassie, Energy/Power Generation
  20. Tewodros Endawake Taye, Manufacturing
  21. Yemanebirhan Tadesse Abirham,Manufacturing

Gabon

  1. Christophe Ikegwu, ICT
  2. Gatien Gildas Tsamba, Professional Services
  3. Perrine Epouse Makouba Mouedi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  4. Tamarah Moutotekema Boussamba, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  5. Yolande Kualikoung, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Ghana

  1. Akwasi Prempeh Gyambibi, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  2. Alexander Kofi Amoateng, Education and Training
  3. Andrews Kwaku Ayisi Elkington, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  4. Ato Kwamina Buabeng Bentsi-Enchill, Education and Training
  5. Brian Mac Ocrah, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  6. Bright Appiah, Consulting
  7. Bright Kwakye-Awuah, Commercial/Retail
  8. Bright Sablah, Agriculture (Agri-business, Farming,etc.)
  9. Collins Afeti Gadawusu, Commercial/Retail
  10. Daba N Bob-Manuel, Professional Services
  11. Daniel Osei Agyekum, Waste Management
  12. Emma Tandoh, ICT
  13. Emmanuel Agyekum, Manufacturing
  14. Emmanuel Elvis Kofi Woyome, Fashion
  15. Emmanuel Yawo Dzisi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  16. Evans Hokey, ICT
  17. Evans Owusu Amankwah, Education and Training
  18. Glorie Agyemang-Duah, Construction
  19. Isaac Kyei Barffour, Fashion
  20. Jida Asare, Healthcare
  21. Joanita Ayebea Addo, Education and Training
  22. Kimberly Addison, Manufacturing
  23. Kofi Boakye Demitia, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  24. Kokou Mawuena Viho Houmey, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  25. Lawrencia Boahemaa Awuah, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  26. Linda Adjei, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  27. Mahmoud Jajah Saeed, Professional Services
  28. Martin Baalongbuoro, Waste Management
  29. Mawuenana Yomekpe, Fashion
  30. Mawulom Kumah Hagan, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  31. Mohammed Musah, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  32. Nana Birago Amoako, Tourism/Hospitality
  33. Nathalie Kourouma, Commercial/Retail
  34. Prince Nyarko Aggrey, Media and Entertainment
  35. Richard Nunekpeku, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  36. Rufina Nindow, Agriculture (Agri-business, Farming,etc.)
  37. Salma Abdulai, Agriculture (Agri-business, Farming,etc.)
  38. Shakirudeen Akinyemi, Commercial/Retail
  39. Stephan Eyeson, Media and Entertainment
  40. Victor Pul, Aviation
  41. Wilson Kojo Mori, Energy/Power Generation
  42. Yasin Jamal Aquil, Manufacturing
  43. Yaw Otchere Mante, Manufacturing
  44. Yvonne Kukua Ayitey, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  45. Zakari Alhassan, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Guinea:

  1. Mamadou Saidou 1 Souare, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Guinea Bissau

  1. Tamba N’Fatoma Tolno, Financial Services

Kenya

  1. Agnes Nyawira Kionga, Media and Entertainment
  2. Allan Elisha Ong’Ang’A, Education and Training
  3. Amani Katana Karabu, Waste Management
  4. Andrew Habel Odongo, Education and Training
  5. Antony Mulaimu Mwendwa, Telecommunication
  6. Anwar Amin, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  7. Ben Musya Mbevi, Financial Services
  8. Benard Okeyo Ongudi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  9. Bernadette Otiko Muyomi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  10. Bernard Wanjala Namano, Construction
  11. Boaz Onyango Okello, Energy/Power Generation
  12. Caleb Loitabei, Construction
  13. Carol Wambui Weru, Waste Management
  14. Charles Musingo Kairu, Energy/Power Generation
  15. Christine Nyambura Karanja, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  16. Collince Oluoch Osewe, Healthcare
  17. Dan Odhiambo Opiyo, ICT
  18. Daniel Khisa Wanjala, ICT
  19. Daniel Mwai Mahingo, ICT
  20. Daniel Ratemo Nyakora, Media and Entertainment
  21. David Nderitu Wanjiru, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  22. David Weru Githae, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  23. Edward Mbogo Shangala, ICT
  24. Edward Muturi Githae, Media and Entertainment
  25. Enock Wabomba Wandabwa, Tourism/Hospitality
  26. Eric Joshua Wabomba, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  27. Esther Kagendo Rugendo, Healthcare
  28. Esther Mwaniki, Education and Training
  29. Esther Wanjiku Katiba, Consulting
  30. Everlyn Awuor Okumu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  31. Fatuma Nafula Baraza, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  32. George Odhiambo Agan, Energy/Power Generation
  33. Hezron Opiyo Oluoch, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  34. Hillary Omae Chweya, Manufacturing
  35. Humphrey Munga Janji, Manufacturing
  36. Irene Elvin Lumosi, Construction
  37. Jaclyn Njoki, Tourism/Hospitality
  38. James Brian Kihindas, Fashion
  39. James Saitoti Masindet, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  40. Jannes Ochieng Otieno, Manufacturing
  41. Jeremiah Kimanthi Mwangangi, Professional Services
  42. John Magiro, Energy/Power Generation
  43. John Ogot Slater, ICT
  44. Johnmark Mutuma Mutea, ICT
  45. Julie Awino Abuka, Haulage/ Logistics
  46. June Njeri Muchuku, Manufacturing
  47. Justin Musyoki Kasia, Professional Services
  48. Kennedy Kahugu Itibi, FMCG
  49. Kenneth Eric Muthomi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  50. Kenneth Theuri Kanyogoro, Energy/PowerGeneration
  51. Leah Wambui Mwehia, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  52. Leroy Henry Mwasaru, Waste Management
  53. Linnet Nyambura Maina, Media and Entertainment
  54. Maurine Chebiwott Birir, Waste Management
  55. Michael Caleb Irungu Wambugu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  56. Michael Odhiambo Ondialla, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  57. Moseti Benard Mireri, Commercial/Retail
  58. Nancy Njoki Kariuki, Healthcare
  59. Patrick Gichuru Muriuki, ICT
  60. Paul Muriithi Mwige, Transportation
  61. Paul Nyawanda Okello, Construction
  62. Priscilla Gathigia Wahome, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  63. Reginah Njambi Matiru, Energy/Power Generation
  64. Rosse Chepkosgei Shikuku, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  65. Ruth Ogechi Kemunto, FMCG
  66. Silvia Njeri Muturi, Telecommunication
  67. Simon Ndirangu Mwangi, Education and Training
  68. Solomon Mwangi Karanja, Waste Management
  69. Stanley Gitau Mburu, Commercial/Retail
  70. Stella Agola Sigana, Waste Management
  71. Tonny Tune Fondo, Transportation
  72. Towett Kipyegon Ngetich, Healthcare
  73. Veronica Mugure Mbugua, Commercial/Retail
  74. Violet Wanjiru Njoka, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  75. Zachariah Barichu Karanja, Education and Training

Lesotho

  1. Letete Letete, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Liberia

  1. Bethel Chisom Anthony, Consulting
  2. Michael Fallavius Fayiah, Education and Training

LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA

  1. Mohamed Ahmed Hader, Oil & Gas

Madagascar

  1. Jessica Rakotoarisoa, Energy/Power Generation
  2. Soazara Ranivoarivelo, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  3. Thierry Ratsizehena, Education and Training

Malawi

  1. Anganile Edward Ngwira, Consulting
  2. Arthur Chikumbutso Muyepa, Education and Training
  3. Chikondi Samson Mafaiti, Healthcare
  4. Daniel Chiumia, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  5. Felix Yola, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  6. Francis Wakisa Chilenga, Energy/Power Generation
  7. Lombola Gama Lombola, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  8. Thokozani Fortunata Mkawa, Haulage/ Logistics
  9. Vitumbiko Fyness Zgambo, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Mali

  1. Patrick Musafi Gregoire, Commercial/Retail

Mauritania

  1. Bocar Ba, Education and Training

Mauritius

  1. Aboubacar Fode Camara, Transportation
  2. Adarshsingh Bholah, Healthcare
  3. Mohammad Ilrshaad Goolamally, Education and Training

Morocco

  1. Khadija Hamouchi, Education and Training

Mozambique

  1. Ergilio Sarmento Correia, Energy/Power Generation

Namibia

  1. Josephine Naango Ndakulilwa Shikongo, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  2. Lukas Nghilukilwa Thomas, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Niger

  1. Abdoulkader Mamadou Lamine, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  2. Housseini Ahssimi Mamadou, ICT
  3. Yacouba Alfari Bonkano, Manufacturing
  4. Yahouza Bouye Boude, Healthcare

Nigeria

  1. Abdulganiyu Gbolahan Onabanjo, Energy/Power Generation
  2. Abdulkabir Oyerinde, Manufacturing
  3. Abdullateef Olaosebikan, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  4. Abdulquadri Abiodun Sotomiwa, ICT
  5. Abdulrashid Sadiq Ibrahim, Construction
  6. Abednego Ikwulono Jeremiah, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  7. Abibat Boluwatife Bello, Fashion
  8. Abideen Adeleye Adelu, Education and Training
  9. Abigail Olayemi Ayoola, Fashion
  10. Abigail Temidayo Adeturinmo, Fashion
  11. Abimbola Ololade Oligbinde, Media and Entertainment
  12. Abimbola Tolulope Ajayi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  13. Abiola Adedoyin Ilupeju, ICT
  14. Abiola Aminat Sikiru, Education and Training
  15. Acheme Christopher Acheme, Commercial/Retail
  16. Acho Anselm Akunna, Commercial/Retail
  17. Adama Aliyu Abdullahi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  18. Adanna Chioma Ukonu, FMCG
  19. Adebayo Olugbenga Osinuga, Waste Management
  20. Adebisi Akindele Oyegoke, Construction
  21. Adebisi Christianah Adeeko, Fashion
  22. Adebukola Modupeola Balogun, Commercial/Retail
  23. Aded Temitayo Orekoya, Education and Training
  24. Adedayo Olasunkanmi Banjo, Media and Entertainment
  25. Adedayo Patrick Adetiloye, Consulting
  26. Adegoke Timothy Adeyemi, Education and Training
  27. Adekola Olawale Adewale, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  28. Adeola David Adelakun, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  29. Adesola Oyedele, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  30. Adesunkanmi Okupe, Commercial/Retail
  31. Adewale Henry Olabintan, ICT
  32. Adewale Paul Oseni, Education and Training
  33. Adewole Alaba Agbokere, Manufacturing
  34. Adeyemi Olabiyi Alayode, Construction
  35. Adeyinka Ebenezer Adeniyi, Manufacturing
  36. Adeyinka Isioye, Professional Services
  37. Adeymi Peter Akinrinade, Energy/Power Generation
  38. Agnes Nwakaego Umeh, Manufacturing
  39. Ahmad Tijani Sani, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  40. Ajiroghene Omanudhowo, Commercial/ Retail
  41. Akeem Kola Wahab, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  42. Akintayo Olusesan Akinola, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  43. Akintunde Teslim Akinbode, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  44. Akinwunmi Obafemi Okuyiga, Consulting
  45. Aklahyel Haruna Goni, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  46. Akpevweoghene Ogheneowho Ugono Energy/Power Generation
  47. Aladi Ojobo Moses, Commercial/Retail
  48. Alan George Mugalu-Ntale, Fashion
  49. Alexander Inusa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  50. Alexious Olarinde Akande, Manufacturing
  51. Aliyu Oyereyi Abede, Manufacturing
  52. Amaebi Stanley Pere-Albert, ICT
  53. Amaobi Joseph Onyema, ICT
  54. Amarachi Vera Aroh, Construction
  55. Amina Jummai Gimba, Education and Training
  56. Amina Nana Bolujoko, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  57. Andrew Chibuzor Iloh, Manufacturing
  58. Andrew Oseiza Oyanna, Fashion
  59. Angela Matthew Maxegba-Sule, Education and Training
  60. Aniemeka Christopher Okeke, Professional Services
  61. Anne Ngozi Benjamin, Fashion
  62. Anthonia Udemeh, ICT
  63. Anthony Chima Iwuh, Construction
  64. Anthony Daramola Oyeyemi, Manufacturing
  65. Anthony Ogheneovo, Manufacturing
  66. Aondohemba Kelvin Tuleun, Agriculture(Agri-business, Farming, etc.)
  67. Apeh Akwu Omede, Tourism/Hospitality
  68. Arthur Afam Ezenwanne, ICT
  69. Augustine Ashi Nawa, ICT
  70. Austin Egwu Egwu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  71. Austin Omozokpia Oriabure, Transportation
  72. Awonto Samuel Mosimabale, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  73. Ayobami Oludiran Adedokun, Energy/ Power Generation
  74. Ayodeji Anubi, FMCG
  75. Ayodeji Oluseyi Alade, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  76. Ayodele Donald Opadoyin, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  77. Ayodele Olufemi Morakinyo, Education and Training
  78. Ayondu Elizabeth Izukanne, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  79. Ayoola Joy Okpa-Iroha, Manufacturing
  80. Aziza Sani El-Rufai, Tourism/Hospitality
  81. Babajide Joseph Ipaye, Fashion
  82. Babajide Samuel Oyewole, ICT
  83. Babatunde Benjamin Akinbohun, Commercial/Retail
  84. Babatunde Hakeem Lawal, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  85. Babatunde Tajudeen Yaya, Construction
  86. Bamidele Fatoba, FMCG
  87. Bamiji Oladayo Olaogun, Commercial/ Retail
  88. Bankole Emmanuel Olalekan, Commercial/Retail
  89. Barbara Keitumetse Mashope-Potgieter, ICT
  90. Bashir Adepoju Bakare, Education and Training
  91. Becky Oiza Akerele, Commercial/Retail
  92. Bede Obinna Ahuchama, Professional Services
  93. Ben Lawrence, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  94. Benjamin Gar, Education and Training
  95. Benjamin Ojah Makpa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  96. Benjamine Ekene Okpala, Commercial/ Retail
  97. Bernard Eyiewurami O’Bien, Fashion
  98. Binkur Binfa, Education and Training
  99. Bisola Joy Babalola, Fashion
  100. Blessing Abeng, Fashion
  101. Blessing Ajodo, Education and Training
  102. Blessing Alexander, Commercial/Retail
  103. Blessing Amos, Manufacturing
  104. Bolarinwa Charles Motoni, Transportation
  105. Boma Tai-Osagbemi, Education and Training
  106. Bonisiwe Rodah Tembe, ICT
  107. Boyo Affiang Nduonofit, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  108. Brian-Gabriel Chiedozie Ndubuisi, Manufacturing
  109. Bright Chinwendu Osisiogu, ICT
  110. Calista Ekene Eze, Manufacturing
  111. Cassandra Ifeoma Enujeko, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  112. Celestina Ayomide Adesomo, Waste Management
  113. Charles Chikwendu Ozurumba, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  114. Charles Ikenna Chukwu, Education and Training
  115. Charlie Charlie Ekpo, Manufacturing
  116. Chibuikem Igwe Eme, Financial Services
  117. Chidiebere Innocent Ozoalor, Manufacturing
  118. Chidiebere Peace Okorie, FMCG
  119. Chidimma Stella Onyearugbulem, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  120. Chidochiri Grace Ononuju, Manufacturing
  121. Chieme Fan-Osuala, ICT
  122. Chigozie Adaugo Nwanguma, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  123. Chigozie Anselem Omeoga, Manufacturing
  124. Chigozie Chidiebere Ahumibe, Commercial/Retail
  125. Chigoziri Henry Okeke, Commercial/Retail
  126. Chigozirim Golden Ohuabunwa, Transportation
  127. Chijioke Ola Kalu, Commercial/Retail
  128. Chika Ozoemena, Healthcare
  129. Chika Ugochi Ohuoba, Waste Management
  130. Chimaobi Henry Okezie, Professional Services
  131. Chimezie Bright Udensi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  132. Chinedu Charles Onubogu, Manufacturing
  133. Chinedu Leslie Emenalo, Financial Services
  134. Chinemerem Ekemezie, Construction
  135. Chinenye Justin Nwaogwugwu, Manufacturing
  136. Chinonso Nnabuike Unaogu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  137. Chinyelu Rita Ugwuoju, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  138. Chinyere Felicia Ibezim, Fashion
  139. Chinyere Florence Eze, Media and Entertainment
  140. Chinyere Genevieve Obi, Construction
  141. Chioma Christabel Ifeanyi-Eze, Professional Services
  142. Chioma Iloanusi, FMCG
  143. Chioma Millicent Eto, Waste Management
  144. Chisom John Okereke, Commercial/Retail
  145. Christopher Olatunji Folorunsho Matthew, Manufacturing
  146. Chukwuekezika Josemaria Ekenta, Commercial/Retail
  147. Chukwuemeka Festus Nwagbo, Commercial/Retail
  148. Chukwuemeka Iheme, Media and Entertainment
  149. Chukwuemeka Nelson Chukwu, Energy/ Power Generation
  150. Chukwuma Thomas Akubue, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  151. Chukwunonso Aloysius Amadi, ICT
  152. Chukwunonso Nnaemeka Osakwe, Transportation
  153. Ckukwuenye Lemuel Okoli, Manufacturing
  154. Comfort Oluwaseun Taylor, Fashion
  155. Cyril Chinedu Otali, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  156. Damian Enyaosah Enyaosah, Transportation
  157. Damilare Abayomi Tejumade, Consulting
  158. Damilola Samuel Mutiu, Healthcare
  159. Dangana Robert Jatau, Consulting
  160. Daniel Ayomide Ajumobi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  161. Daniel Chiemeka Ariahu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  162. Daniel Inah, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  163. Daniel Momoh, Commercial/Retail
  164. David Ifeanyi Umunna, Manufacturing
  165. David Okeibunor Chinye, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  166. David Olufemi Adesanya, Healthcare
  167. David Uwagwuna, ICT
  168. Davids Oluwaseye Ayodele, Media and Entertainment
  169. Desayo O. Ajisegiri, Consulting
  170. Desmond Ighosotu Orogun, Fashion
  171. Desola Daramola Omorodion, Fashion
  172. Destiny Frederick, Waste Management
  173. Donald Obinna Offor, Commercial/Retail
  174. Doom Mary-Jane Torhee, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  175. Douglas Olisa Agu, Waste Management
  176. Ebenezer Adegoke Ajayi, Education and Training
  177. Ebenezer Opeyemi Anifowose, Education and Training
  178. Ebere Conscience Uzoma, Fashion
  179. Ebun Grace Olugbodi, Telecommunication
  180. Edidiong Michael Umoh, Education and Training
  181. Edwin Onoja Akogwu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  182. Ejura Eve Okpanachi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  183. Ekaette Mfon Udoudo, Fashion
  184. Ekene Christopher Okafor, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  185. Ekpobari Neebee, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  186. Emeka Daniel Umechukwu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  187. Emmanuel Augustine, Manufacturing
  188. Emmanuel Boraxe Okeh, Financial Services
  189. Emmanuel Enemona Omale, Professional Services
  190. Emmanuel Ikechukwu Kelechukwu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  191. Emmanuel Okeoghene Okih, Tourism/Hospitality
  192. Emmanuel Olorunsogo Olabisi, Consulting
  193. Emmanuel Omoniyi Taiwo, Tourism/ Hospitality
  194. Emmanuel Patrick Obot, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  195. Emmanuel Tope Ojuekanmi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  196. Emmanuel Ugochukwu Ekweanua,Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  197. Emotu Harrison Onimowo, Education and Training
  198. Ephraim Audu Andrew, Manufacturing
  199. Ernest Akale, Energy/Power Generation
  200. Esther Okeke, Media and Entertainment
  201. Esther Sule Danmaida, Professional Services
  202. Eunice Nkechi Omoyeni, Commercial/Retail
  203. Eunice Olabisi Ogunbowale, Healthcare
  204. Ezinwanne Anne Onyejemuo, ICT
  205. Fadesola Adedayo, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  206. Farida Osikhueme Ladipo-Ajayi, Education and Training
  207. Fatima Binta Yahaya, Commercial/Retail
  208. Fatima Ojeosuman, Manufacturing
  209. Fatima Rufa’I Yusuf, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  210. Favour Chima Christian, Tourism/Hospitality
  211. Favour Harvest Eberechukwu, Education and Training
  212. Favour Ololade Abioye, Commercial/Retail
  213. Felix Kemaona Adeleye, Media and Entertainment
  214. Festus Wale Akamo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  215. Feyisayo Ojo, Manufacturing
  216. Fidelis Bonaventure Uzoma, Education and Training
  217. Folashade Florence Aderonmu, Energy/ Power Generation
  218. Fortunatus Udogadi Udogadi, Commercial/ Retail
  219. Francis Oluwabusayo Oyewole, Waste Management
  220. Freedom Yakubu Hyellamada, Commercial/Retail
  221. Gabriel Chimaobi Nwogu, Education and Training
  222. Gift Dick Udoh, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  223. Gladys Nnedimma Anya, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  224. Godfrey Akhayagboke Otoaye, Commercial/Retail
  225. Godfrey Itatu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  226. Godson Okechukwu Ashimole, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  227. Godspower Ledogo, Commercial/Retail
  228. Godwin Udoh Benson, Education and Training
  229. Godwith Francis Udoh, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  230. Grace Amalmai Ugi, Waste Management
  231. Grace Enyidiya Okpara, Financial Services
  232. Gregory Ojore Asenime, Haulage/ Logistics
  233. Habeebah Mojisola Bello-Ebhota, Fashion
  234. Habiba Inuwa, Commercial/Retail
  235. Hafsatu Aboki, FMCG
  236. Hafsatu Hamza-Babaji, Education and Training
  237. Hakeem Abiodun Kuranga, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  238. Hammed Olasunkanmi Odunsi, Education and Training
  239. Hans Yagazie Adindueme, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  240. Happiness Ladi Simon, Fashion
  241. Henry Onyebuchi Iwuchukwu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  242. Ibifunke Pegba-Otemolu, Healthcare
  243. Ibilola Oluwatomisin Bamgbelu, Construction
  244. Ibrahim Dikko, Fashion
  245. Ibrahim Fashola, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  246. Ibrahim Mohammed Aboki, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  247. Ibrahim Muhammad Garba Sagagi, Transportation
  248. Idias Wendy Ezomo, Commercial/Retail
  249. Idopise Etim Essien, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  250. Idris Adamu Tanfen, Manufacturing
  251. Idris Muhammad, Waste Management
  252. Ifeanyi Boniface Emenne, Construction
  253. Ifeatu Nelson Amanambu, Waste Management
  254. Ifedayo Durosinmi- Etti, Commercial/Retail
  255. Ifeoluwa Kehinde Akala, Fashion
  256. Ifeoluwa Ololade Alonge, Fashion
  257. Ifeoma Violet Onwuzuruoha, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  258. Ifesanmi Opeyemi Afolabi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  259. Ifidon Irivboje, Commercial/Retail
  260. Ifiok Nkem, ICT
  261. Ignatius Enahoro Ofagbe, ICT
  262. Iheanyichukwu Godson Enyika, Education and Training
  263. Ijeoma Ambrose Amachukwu, Fashion
  264. Ikechukwu Chimezie Osuagwu, Education and Training
  265. Ikechukwu Seun Okoh, ICT
  266. Ikemefuna Iwunoh, Education and Training
  267. Ikenna Chukwuyere Nnadozie, FMCG
  268. Ikuba John Ona, Energy/Power Generation
  269. Innocent Ebiagbor Abada, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  270. Isaac John Enubiak, Education and Training
  271. Ishaq Kariim, Manufacturing
  272. Israel Mene, Commercial/Retail
  273. Itanola Helen Oni, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  274. Iwu Ikechukwu Ekwueme, Transportation
  275. Izukanachi Udeh, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  276. James Chibuzo Ejimgini, ICT
  277. James Chukwuemeka Eze, Energy/Power Generation
  278. James Nnanyere Amaechi, Transportation
  279. Jamiu Adewale Adeniyi, Professional Services
  280. Jane Isioma Afamefune, Manufacturing
  281. Jesse Chukwunonso Ogabu, Education and Training
  282. Jibril Lawal, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  283. Joachim Chinaedu Nwachukwu, Healthcare
  284. John Phronesis James, Education and Training
  285. Johnson Adelere Bewaji, ICT
  286. Johnson Adeniyi Alaba, Waste Management
  287. Johnson Oyekunle Okunade, Waste Management
  288. Jonah Feibai Lokoson, Commercial/Retail
  289. Jonathan Kome Otovreno, Healthcare
  290. Joseph Chukwuebuka Onuegbu, Manufacturing
  291. Joseph Ekukinam, ICT
  292. Joseph Eze, Manufacturing
  293. Joseph Isimite, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  294. Joseph Umama, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  295. Joshua Chiemeke Odega, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  296. Joshua Keshy, Fashion
  297. Joy Anuoluwapo Sokunbi-Ebor, Education and Training
  298. Judith Okeoghene Idogho, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  299. Juliet Momoh Edache, Waste Management
  300. Juliet Ndidiamaka Ejimofor, Education and Training
  301. Julius Adeniyi Adeyera, FMCG
  302. Juyin Odeleye, Education and Training
  303. Kabir Olaosebikan, Waste Management
  304. Kabir Onimisi Ademoh, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  305. Kabir Suleiman Mohammed, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  306. Kalu Ejim, Commercial/Retail
  307. Kehinde Hussein Gbadamosi, Transportation
  308. Kehinde Olanshile Onadehinde, Media and Entertainment
  309. Kelechi Victor Duru, Fashion
  310. Kenechukwu Eme Rapu, Fashion
  311. Kenneth Onyewuchi Ugorji, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  312. Kevwe Onome-Irikefe, Energy/Power Generation
  313. Kingsley Chidi Onyema, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  314. Kingsley Chiejina Odiamma, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  315. Kingsley Onyeka Akunwa, ICT
  316. Kirunda Paul Kakaire, Waste Management
  317. Kolarele Emmanuel Odekanyin, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  318. Kolawole Akinjiola, Healthcare
  319. Kolawole Nathaniel Sanni, Commercial/Retail
  320. Kunmi Otitoju, Fashion
  321. Kyenpia Goje Haruna, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  322. Lanre Maqdandola Awojoodu, Commercial/Retail
  323. Lateefat Balogun, Commercial/Retail
  324. Lightner Eromosele Imarhobobhor, Waste Management
  325. Lilian Oluchi Odeh-Change, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  326. Livinus Nonso Okoye, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  327. Love Okochi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  328. Mark Arorim Ori, Energy/Power Generation
  329. Martins Okonkwo, Media and Entertainment
  330. Martins Uzoma Osuji, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  331. Mary Ebua Ushie, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  332. Matthew Joseph Agoro, Transportation
  333. Maureen Ogochukwu Apeh, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  334. Maymunah Kadiri, Healthcare
  335. Mercy Chukwuji Ikeji, Professional Services
  336. Mesturah Olayinka Shittu, Manufacturing
  337. Michael Amushitan, Waste Management
  338. Michael Balogun, Tourism/Hospitality
  339. Michael Iheanyi Osumo, Education and Training
  340. Michael Oluwadamilare Lekan-Kehinde, Tourism/Hospitality
  341. Michael Oluwatobiloba Akinnike, Education and Training
  342. Michael Oluwatosin Adebanjo, Manufacturing
  343. Miracle Chimechefughim Nduka, Commercial/Retail
  344. Mivanyi Andrew Jalani, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  345. Modupe Magdalene Fadiji, Tourism/ Hospitality
  346. Mofoluwake Ruth Job, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  347. Mogbitse Francis Okitikpi, Fashion
  348. Mohammad Saidu Ohitoto, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  349. Mohammed Ali, Fashion
  350. Mojisola Obioma Eteng Oloto, Education and Training
  351. Molawa O. Adesuyi, ICT
  352. Morenike Funke Ojofeitimi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  353. Moyosola Olufunmilayo Tugbobo, Fashion
  354.  Muideen Adewale Adegoke, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  355. Musa Olayinka Salaudeen, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  356. Muyiwa Kayode, Media and Entertainment
  357. Nathaniel Okwoli, ICT
  358. Ndubisi Arinze Eze, Aviation
  359. Ndukwe Ihuoma Onuoha, Manufacturing
  360. Nelson Omachonu Ikenye, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  361. Nene Pearl Ojukwu, Professional Services
  362. Nkiru Antoinette Amadi-Emina, ICT
  363. Nkoyo Grace Onome-Ojigbo, Education and Training
  364. Nnamdi Lilking Ezeh, Healthcare
  365. Nnenna Hannah Okpara, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  366. Noguese Aigbogun, FMCG
  367. Nonso Obidinma Eriobu, Construction
  368. Nonso Peter Efobi, Healthcare
  369. Nosakhare Friday Amayo, Commercial/ Retail
  370. Nwamaka Nkechi Uzochukwu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  371. Nwamaka Racheal Nwangwu, Healthcare
  372. Obaro Dafe Akise, Manufacturing
  373. Obaro Oghene, Haulage/ Logistics
  374. Obiajuru Luya, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  375. Obinna Joachim Ezendu, Energy/Power Generation
  376. Obinwanne Steadfast Onyenakuchi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  377. Obot Jacob Umoh, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  378. Odinakachi Jacinta Philip, ICT
  379. Ogbeide Derrick Oigiagbe, ICT
  380. Ogbu Samuel Ukpa, ICT
  381. Ogechi Agarth Mmadubueze, Professional Services
  382. Ogechi Fidelia Benyeogor, Education and Training
  383. Ogechi Nnenna Njoku, Manufacturing
  384. Ogechukwu Blessing Ezeh-Madueke, Manufacturing
  385. Ogechukwu Florence Chife, FMCG
  386. Ogechukwu Kingsley Ezeibekwe, Tourism/ Hospitality
  387. Oghale Charles Utomudo, Commercial/ Retail
  388. Oghenedoro Claudia Udeh, Manufacturing
  389. Ojonigwu Fred Ekpa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  390. Ojonoka Opaluwa Ujorha, Construction
  391. Oka Juliana Elame, Waste Management
  392. Okechukwu Benjamin Onwuorah, Education and Training
  393. Okechukwu Frank Dike, Healthcare
  394. Okechukwu Jr Emmanuel Emmanuel, ICT
  395. Oladipo David Okeniyi, Media and Entertainment
  396. Oladotun Jonathan Akadiri, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  397. Oladunmade Olurotimi Otitoola, Tourism/Hospitality
  398. Olakunle Oluwole Ajayi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  399. Olalekan Akinwale Akinseye, Fashion
  400. Olaleye Luther Lawoyin, Commercial/Retail
  401. Olamide Idowu Ayeni-Babajide, Waste Management
  402. Olamide Olabode, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  403. Olanike Olubunmi Olugboji, Waste Management
  404. Olaoluwa Emmanuel Olatunbode, Commercial/Retail
  405. Olaoluwa Michael Makanjuola, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  406. Olatorera Oniru, Commercial/Retail
  407. Olatunde Opeyemi Ayilara, Commercial/ Retail
  408. Olawumi Mayowa Ishola Ogundele, ICT
  409. Olayemi Ariyo, Healthcare
  410. Olayemi Dorcas Akinkunmi, Professional Services
  411. Olayemi Idowu, Fashion
  412. Olayemisi Afusat Ajala, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  413. Olayinka Mulekanle Olayade, Manufacturing
  414. Oliseamaka Tamunobelema Olise, Waste Management
  415. Olivia Chinenye Onyemaobi, Fashion
  416. Olorunfemi John Michael, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  417. Olorunfemi Oluwanisola Obasa, Education and Training
  418. Olubunmi Ngozi Onaolapo, Commercial/ Retail
  419. Olubunmi Olufemi Fajuyibe, Media and Entertainment
  420. Oluchi Lilian Onuorah, FMCG
  421. Oludayo Emmanuel Akinwole, Transportation
  422. Olufemi Odeleye, Manufacturing
  423. Olugbenga Emmanuel Odeyemi, Education and Training
  424. Olumide Akintayo, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  425. Olumide Alex Ojo, Waste Management
  426. Olumide Ebenezer Omotoso, ICT
  427. Olumide Ishola Emmanuel, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  428. Olusegun Ajiboye Bello, Construction
  429. Olusegun Kolade Okelola, Media and Entertainment
  430. Olusegun Michael Opakunle, Education and Training
  431. Olusegun Oluwatosin Ayoade, Media and Entertainment
  432. Oluseun Temitope Adebowale, Manufacturing
  433. Olusola Samuel Owonikoko, Commercial/Retail
  434. Olutoye Oyedeji Kofoworola, Energy/Power Generation
  435. Oluwabukola Atinuke Hassan, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  436. Oluwabunmi Janet Kufisile, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  437. Oluwadamilare Michael Oladotun, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  438. Oluwadamilola Ajoke Adesanya, Commercial/Retail
  439. Oluwagbenga Peter Francis-Omiiye (formerly Omiata), Fashion
  440. Oluwasegun Oladiji Sogbein, Manufacturing
  441. Oluwaseun Ekundayo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  442. Oluwaseun Hajarat Jenrola, Commercial/ Retail
  443. Oluwaseyi A. Sowunmi, Media and Entertainment
  444. Oluwaseyi Ruth Olagundoye, Fashion
  445. Oluwaseyi Tunde Oladipo, Haulage/Logistics
  446. Oluwatobi Ampitan, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  447. Oluwatobi Emmanuel Onasanya, FMCG
  448. Oluwatoyin Tijani Ogunsanya, Education and Training
  449. Oluwayemisi Wasilat Akintonwa, Healthcare
  450. Oluwole Sunday Ogunrinde, ICT
  451. Omasirichukwu Joseph Udeinya, Healthcare
  452. Omolara Elizabeth Ogunbosi, Fashion
  453. Omolola Abiola Okediji, Fashion
  454. Omotayo Adeyemi Adegeye, Fashion
  455. Omotayo Olarinde Olaoye, Media and Entertainment
  456. Omotayo Oluwaseun Oloruntoba, FMCG
  457. Onakorame Emajemite, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  458. Onyedika Bruno Okafor, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  459.  Onyinye A. Obi, Manufacturing Opemipo Obasanmi Famogbiele,
  460. Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  461. Opemiposi Oluwadamilola Ajayi, Commercial/Retail
  462. Orezime Mary Igata, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  463. Orisunayomide Oluwafunmilayo Fagbenle,ICT
  464. Osagie Osaze Okunbor, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  465. Osamwonyi Festus Eguavoen, Education and Training
  466. Osarenkhoe Matthew Ogbomo-Osifo, ICT
  467. Osekafore Adebija, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  468. Osemudiamen Samuel Etiobhio, Professional Services
  469. Otobong Emmanuel Essiet, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  470. Owolabi Sefiu Alarape, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  471. Oyeboade Makinde, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  472. Oyebukola Olawunmi Oyeyemi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  473. Ozemoya Rowland Ozemoya, Education and Training
  474. Patience Ikpongifono Udokang, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  475. Patrick Ifeanyi Acho, Consulting
  476. Patrick Umeadi Ugbechie, Commercial/ Retail
  477. Paulina Oyenike Oyeniran, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  478. Peter Asuk Amba, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  479. Peter Edward Osanebi, Oil & Gas
  480. Peter Otunuya Chukwusah, ICT
  481. Philip Iroegbulam, Manufacturing
  482. Philip Maduabuchi Oko, Manufacturing
  483. Pius Oluwatosin Reis, Education and Training
  484. Praise Ezichi Uke, Agriculture (Agri-business)
  485. Precious Omonigho Ikokwu, Commercial/ Retail
  486. Prince Joshua Oyeniyi, Media and Entertainment
  487. Princess Idongesit Udoh, Manufacturing
  488. Priscilla Temitope Adebusuyi, Education and Training
  489. Pslot Lot, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  490. Rachel Anyanwu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  491. Rahaman Olaide Yinusa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  492. Rapheal Imoleayo Ogunnaike, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  493. Rebecca Oluwayemisi Adeyeye, Healthcare
  494. Rebecca Zamari Daniel, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  495. Remigius Ejike Emmanuel, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  496. Rhoda Odigboh, Education and Training
  497. Rilwan Bankole Layeni, Commercial/Retail
  498. Rita Omosigho Egonmwan, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  499. Roseline Joshua, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  500. Roseline Ojo, Manufacturing
  501. Rosemary Isioma Obi, Commercial/Retail
  502. Rotimi Adebare Sonde, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  503. Rotimi Sunday Oyebode, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  504. Rotimi Tijani, Fashion
  505. Rufai Abdulsalam Salihu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  506. Rukayat Oyinkansola Edidi, Construction
  507. Saheed Oyeyemi Awojide, Tourism/Hospitality
  508. Saleh Bilyaminu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  509. Sampson Emeka Nwafor, Construction
  510. Samson Morgan, Professional Services
  511. Samson Udiomuno Omamuzo, Media and Entertainment
  512. Samuel Ajifolokun, Healthcare
  513. Samuel Anonele Abu, Media and Entertainment
  514. Samuel Idoko Adah, Energy/Power Generation
  515. Samuel Ireke Okonkwo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  516. Sarah Success Hart, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  517. Segun Osiki, Commercial/Retail
  518. Sheriff Opeyemi Aliu, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  519. Sileola Goodness Oluyehun, Fashion
  520. Simeon Omonofa Ogunnubi, ICT
  521. Simon Ayoade Olatunde, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  522. Sodiq Alabi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  523. Soji Augustine Megbowon, Education and Training
  524. Solomon Solomon George, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  525. Sophia Ezeudu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  526. Stella Onyeche Omepa, Education and Training
  527. Stephen Ikechukwu Obiora, Professional Services
  528. Stephen Kunle Olanrewaju, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  529. Stephen Ogheneochuko Sasodje, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  530. Stephen Onuoha, ICT
  531. Steven Kelechi Nwadike, Education and Training
  532. Success Eze Boniface, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  533. Sufyan Kabo Lawal, Media and Entertainment
  534. Sulaiman Hammen Assayouti, ICT
  535. Suleiman Aliyu Musa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  536. Sunday King Adika, ICT
  537. Sunday Ocheje Oguche, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  538. Sunday Olawale Okunogbe, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  539. Sunday Peter Oshaji, Manufacturing
  540. Sylvester Okoro Ajah, ICT
  541. Taiwo Michael Okunoren, Tourism/Hospitality
  542. Taiwo Peter Odeyale, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  543. Tanko Auta Musa, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  544. Taofeek Abidemi Owolabi, Healthcare
  545. Temitayo Ajayi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  546. Temitope Esosa Afolabi, Fashion
  547. Temple Olotu Abbott, ICT
  548. Terwase Fidelis Kor, Education and Training
  549. Timi Paul Olagunju, Education and Training
  550. Timothy Prince Chidike Ezeorba, Waste Management
  551. Tinyang Adi, Media and Entertainment
  552. Titus Sinabijinyi, Energy/Power Generation
  553. Tobiloba Ayodele Kolawole, Agriculture (Agribusiness,
  554. Farming, etc.)
  555. Tochukwu Chibuzor Nwofor, Manufacturing
  556. Tochukwu Edwin Emelone, Manufacturing
  557. Tochukwu Samuel Ikpegbu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  558. Tolani Charles, Construction
  559. Tolulope Gideon Kilanko, ICT
  560. Toluwase Adesomo, Healthcare
  561. Tomilola Olaide Ajayi, Manufacturing
  562. Tony Abah, Manufacturing
  563. Tony Oghenekevwe Igbigbi, Manufacturing
  564. Tuebi Paul Egbuson, Manufacturing
  565. Tunji Lanrewaju Akande, Fashion
  566. Uche Collins Nwosu, Agriculture (Agri-business,Farming)
  567. Uche Vincent Mbaka, Waste Management
  568. Uchechi Tochi Aloy Iwualla, Commercial/Retail
  569. Uchechukwu Churchill Amuchi, Media and Entertainment
  570. Uchechukwu Ebere Obioha, Tourism/Hospitality
  571. Uchenna Emmanuel Nwoke, Manufacturing
  572. Uchenna Francis Onuorah, FMCG
  573. Ugochinyere Freda Aroh, Healthcare
  574. Ugochukwu Samuel Okeke, Professional Services
  575. Ugochukwu Stephen Ugwudi, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  576. Ukeme-Abasi Akpan Akpabio, Oil & Gas
  577. Usman Ali Lawan, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  578. Usman Ibrahim Abubakar, Waste Management
  579. Usoko Limdam, Commercial/Retail
  580. Uzoma Okwuonu Aham, ICT
  581. Valentine Nwocha, Media and Entertainment
  582. Victor Willie Amos, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  583. Violet Nneamaka Nwankwo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  584. Virtue Bassey, Manufacturing
  585. Vivian Chioma Iroegbulam, Manufacturing
  586. Wakanbaga Joshua Gana, Agriculture (Agribusiness,Farming, etc.)
  587. Wesley Ande Yakubu, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  588. Wisdom Oyeni Akari, Tourism/Hospitality
  589. Yakubu Isah Yau, Energy/Power Generation
  590. Yinka Adeola Olanrewaju-Olawepo, Fashion
  591. Yole Odior, ICT
  592. Zion Onazi, Manufacturing

Rwanda

  1. Alice Uwarugira, Energy/Power Generation
  2. Ange Imanishimwe, Healthcare
  3. Ange Ingabire, Commercial/Retail
  4. Carine Pierrette Mukamakuza, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  5. Cephas Nshimyumuremyi, Manufacturing
  6. Cyriaque Sinayobye, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  7. Denyse Uwineza, ICT
  8. Emmanuel Ntawuyirusha, Manufacturing
  9. Gisele Uwera, Healthcare
  10. Ignace Ignace Nyiringabo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  11. Iragena Jean, Media and Entertainment
  12. Irakoze David, Commercial/Retail
  13. Jean Wilson Ndoruhirwe, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  14. Olive Ashimwe, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  15. Regis Umugiraneza, Manufacturing
  16. Seleman Nyirurugo, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  17. Uka Essien Osaigbovo, Media and Entertainment
  18. Uwamugirimfura – Rene, Energy/Power Generation
  19. Uwayezu Janvier, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  20. Yvette Ishimwe, Waste Management

SÃO TOMÉ AND PRÍNCIPE

  1. Ogimaykel Rainy Figueiredo Da Costa, Professional Services

Senegal

  1. Belinda Chamake Njefi, Fashion
  2. Djamila Ouedraogo, Education and Training
  3. Edouodji Sekou Oumar So, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  4. Fatou Fatou Diaby, Manufacturing
  5. Housseynatou Diallo, Manufacturing
  6. Ramatoulaye Rosine Sousso, Education and Training

Seychelles

  1. Melvin Jude Camille, Energy/Power Generation

Sierra Leone

  1. Jestina P.P Weekes, Construction

Somalia

  1. Abdoulrazak Ahmed Abdi, FMCG
  2. Jama Ibrahim Yassin, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

South Africa

  1. Ariane Sindika Tamba, Energy/Power Generation
  2. Calvin Xhalabile, Transportation
  3. Divine Ngwa Amabo, Manufacturing
  4. Ishara Maharaj, Education and Training
  5. Kossi Toulassi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  6. Malesaka Ilze Maimela, Construction
  7. Moshibudi Michelle Mokone, Fashion
  8. Muneeb Galant, ICT
  9. Musa Didam Danjuma Usman, Commercial/Retail
  10. Nneile Alexandrina Nkholise, Healthcare
  11. Nnodim Eliot Wogu, FMCG
  12. Nomvuyiseko Mbenene, Consulting
  13. Patrick Teikakpo Waide, Commercial/Retail
  14. Prince Ewere Eghobor, Energy/Power Generation
  15. Prince Skosana, Energy/Power Generation
  16. Rehana Mahomed, Manufacturing
  17. Tariro Frank Ngara, Education and Training
  18. Vimbayi Kanyonganise, Consulting

South Sudan

  1. Atoj Deng Mayol Chol, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Sudan

  1. Alwaleed Abdelhameed Abdeen, Media and Entertainment

Swaziland

  1. Sihle Magagula, Media and Entertainment

Tanzania

  1. Diana Nshangeki, Fashion
  2. Fortunatha Denis Kalala, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  3. Haika James Mtei, Transportation
  4. Hellen Dausen Munis, Manufacturing
  5. Herbert Tenson Mwashiuya, Commercial/Retail
  6. Japhet Mziza Sekenya, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  7. Joseph Chengo Lewa, Energy/Power Generation

Togo

  1. Elolo Emmanuel Agbenonwossi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Tunisia

  1. Aymen Blagui Blagui Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Uganda

  1. Alex Stephine Muwonge, ICT
  2. Annie Aketcha, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  3. Arthur Arinda, Healthcare
  4. Baingana Andrew, Education and Training
  5. Beatrice Namirembe, Healthcare
  6. Belinda Kate Okumu-Ringa, Manufacturing
  7. Ben Wokorach, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  8. Brenda Amongin, ICT
  9. Bruce Nabaasa, Construction
  10. Chandi Tome, Healthcare
  11. Charles Batte, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  12. Daniel Ameny, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  13. David M Katuramu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  14. Denis Okwir, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  15. Ekuka Nasur Odong, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  16. Emma Laura Namwanje Kisa Education and Training
  17. Etukuri Omellah Charles, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  18. Flavia Keirungi Turyammanya Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  19. Georwell Emanu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  20. Godwin Ocen , Haulage/ Logistics
  21. Harriet Diana Iseren, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  22. Isaac Roger Ndawula, ICT
  23. James Kakeeto, Energy/Power Generation
  24. James Kyewalabye, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  25. Jane Bemigisha, Consulting
  26. Jane E. Achen, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  27. Janson Mugabe, ICT
  28. Joel Mukisa, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  29. Jonathan Tamale, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  30. Josephine Nantongo, Waste Management
  31. Kazibwe David Kazibwe, Education and Training
  32. Keneth Twesigye, Consulting
  33. Kenneth Lubula, Construction
  34. Kenneth Tanaziraba, Transportation
  35. Keziya Kajubi, Commercial/Retail
  36. Kigere Julius Kavuma, Manufacturing
  37. Martin Muganzi, Fashion
  38. Mary Akumu, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  39. Micheal Innocent Kanwagi, Healthcare
  40. Nina Kakangaga Kebirungi, Fashion
  41. Nolbert Ronnie Muhumuza, Energy/Power Generation
  42. Olatunde Adedayo Afolabi, Healthcare
  43. Osigbodi Stephen Kolawole, Energy/Power Generation
  44. Pamela Makumbi Oketcho, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  45. Pascal Alule, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  46. Paul Gwokto Ogaba, Energy/Power Generation
  47. Peter Innocent Magara, Fashion
  48. Peter Torach, Agriculture (Agri-business,Farming, etc.)
  49. Philip Buyi, Fashion Phillip Mubiru Babirete, Agriculture (Agribusiness,
    Farming, etc.)
  50. Richard Bbaale, Waste Management
  51. Roger Paul Kamugasha, Media and Entertainment
  52. Ronald Innocent Hakiza, Transportation
  53. Ronald Ssenfuka, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  54. Samuel Kalimunda, Manufacturing
  55. Sarah Eloba Awichi, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  56. Simon Peter Waigumba, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  57. Stephen Arinitwe, Education and Training
  58. Stephen Sempande, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  59. Susan Nyanzi, Tourism/Hospitality
  60. Sylvia Natukunda, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  61. Thomas Ssali Kabugo, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  62. Titi Josias Kaboré, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  63. Tom Kalyesubula, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)

Zambia

  1. Chikwanda Sumbukeni, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  2. David Mwale Mbuta, Commercial/Retail
  3. Musa Chingoma, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  4. Njavwa Mutambo, Transportation
  5. Patrick Mwape, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  6. Royd Makuba, Haulage/ Logistics
  7. Sharon Mazimba, FMCG
  8. Tuliswensi Sinyangwe, ICT

Zimbabwe

  1. Happiers Nyowane, Fashion
  2. Kudakwashe Makuzwa, Agriculture (Agribusiness, Farming, etc.)
  3. Lawrence Hoba, Energy/Power Generation
  4. Mercy Musaida Manyuchi, Energy/Power Generation
  5. Nkosana George Mazibisa, FMCG
  6. Patience Gugulethu Mpofu, ICT
  7. Tanyaradzwa Ashleigh Tawengwa, Media and Entertainment
  8. Tatenda Robin Chaibva, Tourism/Hospitality
  9. Tawanda Vimbai Mutukwa, ICT
  10. Tinashe Morris Makina, Consulting
  11. Tinashe Saintness Chihuri, Financial Services
  12. Victor N/A Bhonyongwa, Manufacturing
  13. Vimbayi Shoko, Agriculture (Agri-business, Farming, etc.)
  14. Vimbiso Mashumba, Education and Training

Download the Full List of the 1,000 Entrepreneurs in PDF Format

Congratulations to all the selected participants for the Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme 2016 #TEEP. All the Best.

For More Information:

Visit the Official Webpage of the Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme

 

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here